Teknoloji

EMSAN, kurulduğu 1977 yılında basit kullanım için tasarlanmış günümüze göre ilkel makinelerle teknik tekstil üretimine başladı. O dönemde Türkiye'de verimli üretim için ileri teknoloji henüz mevcut değildi. Bu temel makinelerin sınırlamalarına rağmen zamanla ayakkabı üretiminde kullanılan teknik tekstil ürünler için yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 400.000 metrekareye ulaştı.

Ayakkabı takviyeleri pazarına öncelikle temel emprenye edilmiş dokuma pamuklu ürünler ve düşük kaliteli salpa deriler hakimdi. Ancak devrim niteliğinde bir ürün dünya çapında ilgi görüyordu: non-woven poliester tekstiller.

Bu yenilikçi tekstil ürünü Emsan fabrikasında, başlangıçta el yapımı ayakkabılar için tasarlanmış bir solvent daldırma ürününün geliştirilmesine yol açtı. Özel emülsyonlar ile emprenye edilen tekstil uygun bir solvente batırılmasıyla esnek hale geliyor ve ayakkabı kalıbının şekline uyabiliyordu. Solvent buharlaştıktan sonra kalıba çekilmiş kumaş olağanüstü bir esneklikle mükemmel şeklini koruyabiliyordu. Emsan'ın geliştirdiği bu ürün, zamanla kullanım biçimini ifade eden "Solvent Aktif" adıyla anılmaya başlandı. Zamanla şirketimizin simgesi haline geldi ve Türkiye'de marka tescilini aldı.

1980'lerin ortalarına gelindiğinde, küresel sahnede ayakkabı üretiminde yeni bir paradigma ortaya çıkmaya başladı: makine yapımı ayakkabılar. Bu yaklaşım, non-woven termoplastik levhaları ısı ile şekil verilip,  etkinleştirilebilen tamamen farklı bir tekstil türünü gerektiriyordu.

Plastik emülsiyonların yapışkan tabaka olarak kullanılmasındaki sürekli gelişen teknoloji ve yeniliklerle birlikte yeni bir ürün tasarlandı: Emsan Termoplastik.

Bu ürün daha da geliştirilerek Emsan'ın ticari marka tescilli birçok ürününden biri olan Emsan Infinity olarak bilinen kilometre taşı bir ürüne dönüştü.

Zamanla bu tekstil ürünlerine çeşitli geliştirmeler yapıldı. Bu temel ürünlere ek olarak çeşitli sentetik takviye malzemeleri ve antibakteriyel iç taban tekstilleri de geliştirildi.

Bugün Emsan, Bruckner, Lacom, Hip-Mitsu ve Emsan Ekstrüzyon ve Laminasyon Sistemleri (EELS) gibi tanınmış markaların modern makineleriyle donatılmış, sıfırdan tasarlanıp inşa edilen, son teknolojiye sahip bir tesise sahip olmaktan gurur duymaktadır.

Bu tesis, dünya çapında çeşitli sektörlere hitap eden, yıllık 4 milyon metrekareyi aşan teknik tekstil üretim kapasitemize katkıda bulunmaktadır.

Bu bizim için sadece bir iş değildir; bu bizim tutkumuzdur.